10 wskazówek jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej
Rozmowa rekrutacyjna to stresujący, ale niezbędny etap w trakcie poszukiwania pracy. Zastanawiasz się, co zrobić, żeby zdobyć pracę na wymarzonym stanowisku? Przygotowaliśmy dla Was 10 wskazówek jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej! Zapraszamy do zapoznania się z nimi i podzielenia się swoimi doświadczeniami
Zrelaksuj się!
Zadbaj o swój komfort psychiczny. Przed rozmową weź gorącą kąpiel, posłuchaj ulubionej muzyki lub przeczytaj książkę. Wybierz tę metodę, która najlepiej pozwoli Ci się wyciszyć.
Zdobądź informacje o firmie, do której aplikujesz
W czasie rozmowy rekrutacyjnej często pada pytanie, czy przeglądałeś stronę internetową oraz profile w mediach społecznościowych firmy, do której aplikujesz. Zapoznaj się z opisem jej działalności, a przy okazji z zakładką „kariera” (jeśli występuje). Dzięki temu możesz dowiedzieć się o specyfice działalności, kulturze organizacyjnej i ścieżce kariery w danej firmie.
Dokładnie przeanalizuj swoje dokumenty aplikacyjne
W czasie rozmowy o pracę zawsze pada pytanie o Twoje CV i doświadczenie zawodowe w nim zawarte. Upewnij się, że umieściłeś wszystkie niezbędne informacje, które przydadzą się na aplikowane stanowisko. Przypomnij sobie dokładnie zakres obowiązków na poprzednich stanowiskach.
Zadbaj o odpowiedni wygląd
W myśl zasady jak Cię widzą tak Cię piszą pamiętaj o odpowiednim stroju i schludnym wyglądzie. Najbardziej odpowiednia będzie koszula w połączeniu ze spodniami lub spódnicą. Kobiety powinny pamiętać o naturalnym, delikatnym makijażu.
Nie spóźnij się!
Pamiętaj, żeby wyjść z domu odpowiednio wcześniej. Zadbaj o odpowiedni zapas czasu przed rozmową, żeby uniknąć niepotrzebnego stresu. Niezależnie od przyczyny spóźnienie zostanie negatywnie odebrane przez rekrutera.
Przemyśl swoją motywację do pracy i wykaż zainteresowanie konkretną ofertą
Aplikując na konkretną ofertę pracy zastanów się, co skłoniło Cię do jej wyboru. W przypadku zmiany miejsca zatrudnienia pamiętaj, żeby Twoją jedyną wskazaną motywacją nie były kwestie finansowe. W ramach jednej firmy aplikuj tylko na jedno stanowisko.
Unikaj roszczeniowej postawy
Jeżeli jesteś młody i nie posiadasz dużego doświadczenia nie stawiaj zbyt wielu warunków. Dopasuj swoje wymagania do dotychczasowych umiejętności i osiągnieć. To pracodawca powinien pierwszy poruszyć temat zarobków. Zamiast pytań o podwyżkę, możesz zapytać o możliwości rozwoju zawodowego w firmie.
Pamiętaj o mowie ciała i tonie głosu
Nie bez znaczenia w czasie rozmowy rekrutacyjnej pozostaje również gestykulacja, mowa ciała i ton wypowiedzi. Utrzymuj kontakt wzrokowy z rekruterem, zachowaj prawidłową postawę i zachowuj się naturalnie.
Przenalizuj swoje osiągnięcia i mocne strony
W czasie każdej rozmowy rekrutacyjnej pada pytanie o Twoje największe osiągnięcia zawodowe oraz mocne strony. Naucz się o nich mówić i odpowiednio zaprezentuj swoje umiejętności. Pomyśl też, jakie korzyści przyniosą one firmie i opisz je na konkretnych przykładach.
Sporządź listę pytań
Warto przygotować listę pytań dotyczącą konkretnej firmy/oferty, aby rozwiać wszelkie wątpliwości. Wykażesz się wtedy zaangażowaniem i udowodnisz, że rzeczywiście zależy Ci na pracy. Kwestie, które warto poruszyć to konkretny zakres obowiązków, kwestie finansowe oraz oczekiwania.